ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1 - 1
Πολλές φορές η τύχη γυρίζει την πλάτη, ή η ατυχία σε βλέπει κατάματα.
Ο ΑΡΗΣ είχε και τα δύο.

Την τύχη με το μέρος του στα πρώτο ημίχρονο καθώς ευτύχησε να έχει δύο κερδισμένα πέναλτι, εκ των οποίων να αξιοποιεί το ένα, αλλά μια σειρά από ευκαιρίες οι οποίες θα μπορούσαν από νωρίς να κλειδώσουν το παιχνίδι υπέρ του.
Η έξυπνη τακτική να δώσει χώρο στην ταχύτατη και καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, λειτούργησε υπέρ του αφού η κατοχή έγερνε το γήπεδο υπέρ του Παναθηναϊκού αλλά οι ευκαιρίες έγραφαν το όνομα του ΑΡΗ.
Οι τουλάχιστον τέσσερεις ξεκάθαρες ευκαιρίες να γίνει το 2-0, πριν καν δημιουργηθεί η πρώτη καλή φάση για την αντίπαλη ομάδα, σπαταλήθηκαν φτηνά.

Ξοδεύτηκαν τόσο αβίαστα που, είμαι βέβαιος πως ούτε οι ίδιοι οι παίκτες δεν θα μπορούν να το πιστέψουν, όταν δουν το βίντεο του αγώνα.

Η αγωνιστική τακτική του προπονητή δεν με ενθουσίασε, αλλά με έπεισε ότι μπορούσε να πάρει το ζητούμενο και αυτό είναι που μετρά περισσότερο από όλα.

Η ομάδα, έδειξε ότι ακόμα και με τον Γκαρσία στη χειρότερη φετινή εμφάνιση, μπορεί με έξυπνο τρόπο παιχνιδιού να δημιουργήσει διψήφιο αριθμό τελικών, κρατώντας ‘’καθαρή’’ και χωρίς επικίνδυνες επισκέψεις την άμυνα.

Το ‘’δυστύχημα’’ στην όλη εικόνα όμως, είναι ότι ο αγώνας τελειώνει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εκεί θα έπρεπε να είχε προβλέψει το απόλυτα προβλεπτό.

Δηλαδή ότι ο Παναθηναϊκός θα προσπαθούσε να γεμίσει περιοχή και με μπασίματα να κερδίσει αυτό που ίσως και ο διαιτητής να νόμιζε ότι έπρεπε να κάνει.

Δηλαδή με το πρώτο πέσιμο να δείξει άσπρη βούλα.