Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2024

ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 0 - 1

Με αχρείαστα ‘’φοβισμένο’’ πρώτο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ έδωσε τη δυνατότητα στον παοκ, χωρίς να πιέσει, να βρει τρεις τέσσερεις ευκαιρίες για γκολ.

Η διαφορά ήταν ότι οι παίκτες του ΑΡΗ έβγαιναν δεύτεροι στη μπάλα και πάλι ανεξήγητα.
Επίσης, η άμυνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε σα να μην μπορεί να συνεργαστεί με πολλά λάθη.

Ο Μανού Γκαρσία δε βοήθησε καθόλου και ο Μορόν αν ήταν λίγος πιο προσεκτικός σε μια αντεπίθεση, θα μπορούσε να έρθει και το γκολ.

Αδυνατώ να αντιληφθώ γιατί για σχεδόν 40 λεπτά λεπτά ο Ντιαντί με τον Σιστόν έπαιζαν αντίθετες πλευρές.

Ο προπονητής ίσως ήθελε με τον Μοντόγια στην ίδια πλευρά με τον Σιστόν να περιορίσει τη δυνατή πλευρά του παοκ.

Όταν όμως ο Ντιαντί ήρθε στη σωστή πλευρά αμέσως έδειξε τα δόντια του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιαντί βρήκε αμέσως ευκαιρία αλλά ήταν άτυχος.

Ο Μάνου Γκαρσία ανέβηκε κατακόρυφα, βρήκε χώρους και το παιχνίδι έγινε ροντέο αλλά με τον ΑΡΗ να βρίσκει πολύ πιο εύκολα ευκαιρίες για να σκοράρει.

Οι παίκτες του ΑΡΗ άρχισαν να παίρνουν μέρα στον αγωνιστικό χώρο και α βγαίνουν πρώτοι στην μπάλα.

Σε μια από αυτές τις σωστές τοποθετήσεις ο Μάνου Γκαρσία βγήκε πρώτος έκανε ένα σλάλομ μέσα στην περιοχή και στην κυριολεξία ζωγράφισε.

Εξαιρετικός για άλλη μια φορά ο Μόντσου.

Απρόσεκτος ο Σιφουέντες.

Το σφιχτό παιχνίδι στη μεσαία γραμμή κατέστησε ακίνδυνο τον παοκ με τον ΑΡΗ απλώς να τη λήξη του αγώνα χωρίς κανένα κίνδυνο.

Πανάξια νίκη με έναν ΑΡΗ για μεγάλα πράγματα φέτος.

Για την ιστορια οι συνθεσεις των δυο ομαδων ηταν οι εξης:

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (69′ Σβαμπ), Μπακαγιόκο (77′ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (77′ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Τισουντάλι (69′ Τσάλοφ).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φρίντεκ, Μοντόγια, Μπράμπετς, Βέλεθ (45’+1′ Ρόουζ), Σιφουέντες, Μόντσου, Σίστο (74′ Σαβέιρο), Μανού Γκαρθία (81′ Νταρίντα), Ντιαντί (74′ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (81′ Σαμόρα).

20:00 Λαμία – Πανσερραϊκός

Αναλυτικά η βαθμολογία της Super League μετά τους αγώνες για την 6η αγωνιστική έχει ως εξής: